Zdrowy kręgosłup – ćwiczenia metodą spiralnej stabilizacji mięśniowej

Zapraszam Cię na nasze zajęcia „zdrowego kręgosłupa” we wtorki i czwartki (17.30) podczas których wykorzystujemy (między innymi) metodę spiralnej stabilizacji mięśniowej.

Jest ona skuteczną profilaktyką dla kręgosłupa i poprawia jego mobilność, pomaga w przywracaniu właściwej postawy ciała, koordynacji chodu i biegu, jest skuteczna w terapii skolioz, zaburzeń równowagi mięśniowej, a także degeneracji kręgosłupa i dużych stawów związanych z długotrwałym siedzeniem. A to siedzący tryb życia (praca, szkoła, dom) jest jedną z głównych przyczyn w problemów z kręgosłupem i układem ruchu. Gorset mięśniowy który rozwinął się u człowieka w procesie ewolucji i pomagał w stabilizacji ciała podczas codziennej aktywności nie jest przystosowany do takiej dawki siedzenia. Siedzący tryb życia już od najmłodszych lat szkolnych wpływa negatywnie na postawę ciała. Tracimy przez niego potrzebną codzienną dawkę naturalnego ruchu, zastępując ją statycznym siedzeniem.

Metoda spiralnej stabilizacji umożliwia przywrócenie harmonii, równowagi mięśniowej i poprawia postawę ciała.

Ćwiczenia spiralnej stabilizacji umożliwiają wyrównanie kręgosłupa w osi środkowej ciała i rozciągnięcie go w górę. Działa to na korzyść mobilności kręgosłupa, usuwając blokady i równomiernie rozkładając ruch między segmentami kręgosłupa i głównymi stawami. Prawidłowa praca łańcuchów mięśniowych jest kluczowa dla wyrównania i wydłużenia kręgosłupa.

W ćwiczeniach spiralnej stabilizacji wykorzystujemy elastyczną taśmę, która umożliwia obszerne ruchy z niewielkim, stopniowo zwiększanym oporem. Ta forma ruchu aktywuje stabilizujące łańcuchy mięśniowe.

Najważniejsze w ćwiczeniach spiralnej stabilizacji jest to, że ciało generuje siłę działającą ku górze, redukując nacisk na międzykręgowe krążki i stawy, a jednocześnie zapewniając im odżywienie, regenerację i terapię.

Metoda ta jest szeroko stosowana przez profesjonalnych sportowców jako trening kondycyjny w celu poprawy wyników i zapobiegania przeciążeniom i degeneracji kręgosłupa oraz głównych stawów związanych z danym sportem.

Ćwiczenia te odgrywają również istotną rolę w profilaktyce i terapii schorzeń dużych stawów, takich jak biodra, kolana, barki i stopy.

Ćwiczenia te są łatwe do nauczenia, a kluczem do ich skuteczności jest regularne codzienne ćwiczenie choćby przez kilkanaście minut.

Zapraszam Cię na zajęcia grupowe, gdzie nauczysz się ich wykonywania, aby następnie kontynuować ćwiczenia samodzielnie w domu. Twórca metody, dr Smisek, powiedzial ze najtrudniejsze w niej to znaleźć 10 minut dziennie czasu na ćwiczenie:) Niestety to często prawda, ale jeśli pokonasz tę trudność, zobaczysz i poczujesz efekty. To naprawdę działa. A kręgosłup nie musi boleć.