Ćwiczenia oddechowe – dlaczego warto je praktykować?

We wtorki o 18.45 zapraszam Cię na godzinną praktykę ćwiczeń oddechowych. Nauczysz się różnych technik oddechowych, uruchomisz i wzmocnisz przeponę, brzuch, mięśnie międzyżebrowe, wydłużysz swój wdech i wydech, korzystając z pełnej pojemności płuc. A przy tym wyciszysz i głęboko zrelaksujesz.

Oddech jest uważany w jodze za most łączący ciało, umysł i ducha. Ma głęboki wpływ na kondycję fizyczną, umysłową i emocjonalną.

Korzyści jakie może przynieść Ci regularna praktyka ćwiczeń oddechowych:

  • Poprawa koncentracji i relaksacja umysłu, ćwiczenia pomagają wprowadzić umysł w stan spokoju i harmonii..
  • Redukcja stresu i łagodzenie objawów związanych z nadmiernym stresem poprzez obniżenie poziomu kortyzolu, hormonu stresu i stymulowanie układu nerwowego do relaksacji.
  • Poprawa jakości snu poprzez uspokojenie układu nerwowego, zmniejszeniu napięcia mięśniowego i przygotowanie ciała do odpoczynku.
  • Wzmocnienie układu odpornościowego, lepsze dotlenienie komórek, oczyszczanie z toksyn.
  • Zwiększenie energii i witalności – prawidłowe oddychanie pozwala na efektywniejsze wykorzystanie tlenu, wspomaga krążenie krwi, co prowadzi do większej witalności i poprawy ogólnego samopoczucia.
  • Poprawa funkcji płuc, kondycji fizycznej i wydolności –  wykonywanie ćwiczeń oddechowych prowadzi do wzmocnienia, rozciągnięcia i odblokowania napięć mięśni oddechowych.
  • Zmniejszenie objawów lęku i depresji – kontrolowane i głębokie oddychanie aktywuje układ nerwowy odpowiedzialny za relaksację i przeciwdziałanie negatywnym stanom emocjonalnym. Badania wykazały, że praktykowanie ćwiczeń oddechowych prowadzi do zmniejszenia aktywności układu współczulnego, który jest odpowiedzialny za reakcje stresowe – walki lub ucieczki. Z drugiej strony, aktywuje się układ przywspółczulny, który działa przeciwnie, relaksując organizm i wprowadzając go w stan spokoju.
  • Wyniki badań sugerują, że ćwiczenia oddechowe mogą wpływać na równowagę hormonalną i stymulują pracę gruczołów dokrewnych m.in przysadki mózgowej, nadnerczy i tarczycy.

Jeśli chcesz spróbować, zapraszam Cię serdecznie, przyjdź przynajmniej 5-10minut wcześniej, wycisz proszę przed zajęciami telefon aby nie rozpraszał Ciebie i innych ćwiczących. Zajęcia oddechowe trwają godzinę.

Do zobaczenia na macie:)
Michał